بازگشت به بخش وبلاگ

خصوصیات یک محتوا نویس آنلاین

محتوا نویس

شاید پاسخ به چنین سوالی بسته به نوع محتوایی که بایستی تولید شود متفاوت باشد. اما در حالت ایده آل مهارتهایی که لازم است تولید کننده محتوا فراگرفته باشد ترکیبی از فن نگارش، روزنامه نگاری، تصویرسازی، بازاریابی (مخصوصا در مورد محتوای آنلاین، بازاریابی موتورهای جستجو)، جامعه شناسی و روانشناسی است. البته خصوصیات شخصیتی خاصی در کنار این مهارتها به او کمک بیشتری می کند، برونگرایی و گرایش اجتماعی، ذهن هوشیار، شوخ طبعی، فن بیان، گوش شنوا، حواس جمع، قوه تخیل قوی و بیدار و برخورداری از کودک درون سرزنده و پویا از جمله این ویژگیهاست.

فردی که تولید کننده محتوا است بهتر است در جمع افراد مختلف شنونده فعال باشد و جریان های فکری لایه های اجتماعی را بی قضاوت مطالعه کند. پیگیر اخبار باشد و از فنون نگارش رسمی، غیر رسمی، فکاهی، طنز، هجو و فرق بین اینها مطلع باشد.

آنچه بحث روز اجتماعی است را بشناسد و با نگاهی به تاریخ و سوابق به خط محتوا سمت و سو بدهد.

جمع این خصوصیات در یک نفر همانطور که گفته شد خیلی ایده آل و آرمانی است، برای همین در پروژه های مهم و بزرگ، به منظور تولید محتوا تیمی از افراد صاحب نظر و با مهارت در زمینه های مختلف مورد نیاز تشکیل می شود و رهبری این تیم به عهده مدیر اجرایی بازاریابی قرار می گیرد.

مدیر بازاریابی به واسطه تسلط کاملی که به اهداف کلان سازمان دارد و از آنجا که تعیین کننده کانال های بازاریابی است و وظیفه ایجاد مشتری را بر عهده دارد، مسئول مستقیم راهبری تیم در تولید محتوا است. مدیر برند که اغلب زیر مجموعه مدیر بازاریابی فعالیت می کند مسئول مستقیم حفاظت از جوهره و هویت برند است. بنابر این تعیین اهداف و نتایج در ابتدای فرایند ۱۰۰% به عهده مدیر ارشد بازاریابی است. در غیبت این مدیر فقط شانس و استعداد بقیه تیم ممکن است نجات دهنده فرایند باشد.

پس از آن افرادی که در تولید محتوا متخصص هستند ۳۰% از اظهار نظر را به عهده می گیرند و بر اساس اهداف و چارچوبهای تعیین شده برای پیام و مخاطب به پیشنهاد پیش طرح ها و مینوتها می پردازند. (این متن را در این باره مطالعه کنید).

پس از گذشتن این پیش طرح ها از تایید مدیر بازاریابی تولید آن توسط فرد متناسب با نوع محتوا کارگردانی و یا سردبیری می شود. برای فیلم کارگردان، برای تصویر و کولاژ، گرافیست و تصویرساز و عکاس، برای متن نویسندگان محتوا مشغول به کار می شوند و ۵۰% اظهار نظر تخصصی به دست آنها سپرده می شود و همچنان ۵۰% مدیر بازاریابی تعیین کننده نتیجه نهایی است. پس از تایید پیش تولید نقش مدیریتی کاهش میابد و متخصصین تا ۷۰% کنترل را به عهده می گیرند. در نهایت محتوای نهایی در رسانه مورد نظر منتشر و بازخورد ها دریافت می شود.

بخشی که متخصصین محتوا مسئولین بیشتر به عهده دارند، باید با به روز بودن در مورد ترندها، موضوعات نوستالژیک، رفتار و روانشناسی مخاطب به سناریویی دست پیدا کنند که پیام درست را برای مخاطب تولید کند.

در مورد محتوا نویسی برای وبسایتها، فروشگاه های آنلاین و مانند آن مبحث بهینه سازی برای موتورهای جستجو و استفاده مناسب از کلمات کلیدی در قالب های مختلف متنی با چگالی درست نیز اهمیت پیدا می کند.